RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 4
Sila muat turun RPT Pendidikan Islam Tahun 4 pada link yang diberikan
Rancangan Pengajaran Tahunan (RPT) Pendidikan Islam KSSR Tahun 4
Friday, 6 June 2014
Contoh Rancangan Pengajaran Harian (RPH) Pelajaran Jawi Tahun 4 KSSR
RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN
ISLAM TAHUN 4
Mata Pelajaran
|
Pendidikan Islam (Pelajaran Jawi)
|
Tahun
|
4 Cemerlang
|
Tarikh
|
15 April 2014 bersamaan 15 Jamadil Akhir 1435 H
|
Masa
|
9.30- 10.30 pagi (60 minit)
|
Bilangan murid
|
41 orang (13 lelaki, 28 perempuan)
|
Tajuk
|
Perkataan Serapan Bahasa Arab
|
Standard Kandungan
|
7.1 Membaca,
membina dan menulis pelbagai jenis teks berdasarkan tema perayaan dengan
betul.
|
Standard Pembelajaran
|
7.1.1 Membaca,
membina dan menulis pelbagai jenis teks berdasarkan tema perayaan dengan
betul.
|
Pengetahuan sedia ada
|
Murid
telah belajar perkataan serapan bahasa arab semasa Tahun 3
|
Objektif
pembelajaran
|
Pada
akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1.
Mengeja dan menyebut 5 daripada 6
perkataan
serapan Bahasa Arab dengan sebutan yang betul.
2.
Menyenaraikan perkataan serapan Bahasa Arab
melalui menggunakan peta pemikiran dengan betul.
3.
Membaca ayat yang mengandungi perkataan
serapan Bahasa Arab dengan bacaan yang
betul.
4.
Membaca dan menulis teks yang mengandungi
perkataan serapan Bahasa Arab dengan
betul.
|
Gabungjalin
|
Muzik,
Seni Visual
|
Penyerapan
Ilmu
|
Bahasa
Arab dan Bahasa melayu
|
Penerapan
nilai
|
Bersyukur,
taat, patuh, bekerjasama, rajin berusaha dan berani mencuba
|
EMK
|
1) EK 1.3 Teknologi Maklumat dan
Komunikasi
2) EK 1.9 Keusahawanan: Boleh bekerjasama
dalam kumpulan
3) EK 2.4 berkeupayaan memimpin.
4) EK1.4 Daya kreativiti dan inovasi
5) EK 1.1 Bertanggungjawab terhadap
keputusan
6) EK 1.6 Keinginan kepada maklum balas
segera
|
Bahan
Bantu Mengajar
|
1) Slaid Power Point
2) Slaid LCD
3) Komputer riba
4) Klip Video You Tube
5) Kad Perkataan
6) Roda Impian
7) Kotak beracun
8) Kad Manila
9) Pen Marker
10) Lembaran Kerja
|
Penilaian
PdP
|
1)
Latihan bacaan
2)
Melengkapkan ayat
|
Impak
|
Langkah
Pengajaran dan Pembelajaran
Langkah Pengajaran/ Masa
|
Isi
Standard Kandungan
|
Aktiviti Standard
Pengajaran Pembelajaran
|
Catatan
|
Muqaddimah
( 3 Minit)
|
Bacaan
Doa :
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ
الرَّحِيمِ
"اَلَّلهُمَّ
افْتَحْ عَلَيْنَا حِكْمَتَكَ وَانْشُر عَلَينَا مِن خَزَائِنِ رَحْمَتِكَ يَا
أَرْحَمَ الرَّحِمِينَ".
باخاءن
شهادة:
"اَشْهَدُ أَن
لاَ إَلَهَ إِلاَّ اللهَ وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدً رَّسُولُ الله
|
-
Seorang
murid diminta oleh guru mengetuai bacaan doa.
-
Murid-murid
lain diminta mengikut bacaan doa bersama-sama/ mengaminkan bacaan doa.
-
Semua
murid-murid melafazkan kalimah Syahadah bersama-sama
|
Kaedah:
-
Hafazan
Nilai:
-
Taat
kepada Allah
-
Bersyukur
|
Set Induksi
(5 minit)
|
Klip Video Animasi
Upin dan Ipin
Contoh soalan:
i.Apakah yang dilakukan oleh
Upin, Ipin dan kawan-kawannya di dalam video tersebut?
ii. Sebutkan contoh-contoh
perkataan yang berkaitan dengan perayaan yang disebut didalam video tersebut?
iii. Apakah gambaran yang
kamu sering lakukan ketika menyambut Hari Raya Aidilfitri?
|
-
Murid dipaparkan dengan tayangan klip video
Animasi Upin dan Ipin melalui paparan slaid LCD dihadapan kelas.
-
Murid
menonton klip video Animasi Upin dan Ipin bertajuk “Riang Ria di Aidilfitri”
dengan penuh teliti.
-
Murid
bersoal jawab dengan guru tentang video yang ditayangkan.
-
Jawapan
murid dikaitkan dengan tajuk dan isi pelajaran yang akan dipelajari.
|
-
Pelbagai
Kecerdasan :
Audio Visual
-
Kaedah
:
Soal jawab
-
BBM
:
-
Klip
Video
You Tube
-
Slaid
LCD
-
Komputer
riba
-
Speaker
(pembesar suara)
Nilai
-
Berani
mencuba
-
Patuh
|
Langkah I
(15 minit)
|
عيد
الفطري
برلالو
سوده بولن رمضان،
ساتو
شوال منجلما فولا،
عيد
الفطري كيت راعيكن،
تندا
كمنغن ستله برفواسا.
اديق ترسايغ سيضق برضاي،
منوجو
كمسجد برصلاة هاري راي،
سواسان
رياغ دهاري راي،
معاف ظاهير دان
بطين سسام
كيت.
|
-
Murid
ditunjukkan slaid powerpoint
-
Murid
dipaparkan dengan slaid teks isi kandungan pelajaran iaitu berkaitan
perkataan-perkataan pinjaman Bahasa Arab yang terkandung di dalam teks jawi
bertemakan perayaan melalui paparan slaid powerpoint dihadapan kelas.
-
Murid mendengar guru mengeja dan menyebut
perkataan pinjaman Bahasa Arab dengan teliti.
-
Murid mengikut ejaan dan sebutan guru dengan
betul.
-
Murid menyebut perkataan pinjaman Bahasa Arab
dengan betul mengikut kelas, kumpulan dan individu secara latih tubi.
-
Murid dipaparkan dengan teks yang bertemakan
perayaan bertajuk “Sambutan Hari Raya Aidilfitri” melalui paparan slaid power
point dihadapan kelas.
-
Murid mengikut guru membaca teks dengan intonasi
yang betul.
-
Murid membaca teks perayaan yang mengandungi
perkataan pinjaman Bahasa Arab secara kelas, kumpulan dan individu.
-
Sumbang saran murid tentang perkataan pinjaman
Bahasa Arab yang terdapat didalam teks perayaan tersebut.
|
Media:
-
Visual
Kaedah :
-
Penerangan
-
Latih
tubi bacaan
-
Sumbang
saran
-
Rentasan
Ilmu : Bahasa Arab
-
BBM
:
-
Slaid
powerpoint
-
Komputer
riba
-
TMK
Teknologi maklumat dan
komunikasi
Nilai
-
Rajin
berusaha
-
Patuh
|
Langkah II
(15 minit)
|
Tajuk lagu: Nostalgia Aidilfitri
Tibanya
syawal tanda ingatan, Ku kirim rindu di angin lalu. Kasih yang hilang ku
hulur tangan.
Di
aidil fitri.
Di
aidil fitri ku pohon restu
Buat
mu kasih di aidil fitri
Mengimbas daku kata-kata mu.
Andai
ku tiada di sisi mu lagi. Merendam doa
Merendam
doa ikhlas dari mu.
Sesaat
takbir bergema
Selama itu dikau di hati ku, Doa ku kirim buat mu kasih. Di aidil fitri ikhlas dari ku
Di
hening subuh di pagi raya, Doa ku pohon buat yang tiada. Airmata ku tabur
bersama.
Terkenang
daku
Terkenang
daku takbir bergema.
Ku
tunduk sujud buat mu kasih
Teringat daku kebesaran mu Bulan ramadan terasa bersih Di aidil fitri.
Di
aidil fitri kita bertemu.
Selama hayat ku ada Di hari yang mulia hari raya Pada mu kasih di aidil fitri Terkenang daku cinta yang satu.
Video klip: Solat sunat Aidifitri
|
-
Murid
dipaparkan dengan tayangan video klip yang berkaitan tema Hari Raya
Aidilfitri seperti takbir raya, suasana ketika solat sunat Aidilfitri di
masjid dan lagu “Nostalgia Aidilfitri” dihadapan kelas.
-
Murid-murid
memberikan perhatian sepenuhnya kepada klip video tersebut dan bersedia untuk
menjawab soalan-soalan yang diajukan oleh guru.
-
Murid
diminta membentuk kepada empat kumpulan.
-
Murid
mendengar arahan guru dengan teliti.
-
Murid
membuat perbicangan dan sumbang saran berkaitan perkataan pinjaman Bahasa
Arab yang diperoleh daripada tayangan klip video tersebut.
-
Murid
menyenaraikan perkataan pinjaman Bahasa Arab menggunakan peta pemikiran (peta
i-Think) diatas kad manila yang disediakan.
-
Wakil
kumpulan diminta tampil kehadapan untuk membentangkan hasil perbincangan
kumpulan mereka.
|
-
Media:
-
Audio
Visual
-
Kemahiran
Berfikir :
-
Menjana
idea
-
Penyerapan
Ilmu:
-
Bahasa
Arab
-
Nilai:
-
Kreatif
-
Rajin
Berusaha
-
Kaedah
:
-
Sumbang
saran
-
Perbincangan
-
BBM
:
-
Klip
video:
Solat sunat Hari Raya
Aidilfitri di masjid – You Tube
-
Lagu
“nostalgia Aidilfitri” nyanyian Sharifah Aini-MP3
-
Slaid
power point
-
Komputer
riba
-
Skrin
LCD
-
Kad
Manila
-
Pen
marker
EMK
-
EK
1.9 Keusahawanan: bekerjasama
-
EK
2.4
Berkeupayaan memimpin
Nilai
-
Bekerjasama
-
Patuh
-
Rajin
berusaha
|
Langkah III
(10 minit)
|
Permainan
kotak beracun
Soalan:
Baca ayat berikut:
1.
برلالو سوده
بولن رمضان
2.
ساتو شوال
منجلما فولا
3.
عيد الفطري كيت راعيكن
4.
تندا كمنغن
ستله برفواس
|
-
Murid
ditunjukkan dengan kotak beracun dihadapan kelas.
-
Murid
dibentuk kepada satu bulatan yang besar.
-
Murid
mendengar arahan cara permainan daripada guru dengan teliti.
-
Murid
diperdengarkan dengan alunan muzik lagu “Suasana Hari Raya” sambil
menyerahkan kotak beracun kepada rakan-rakan dengan pantas.
-
Apabila
muzik diberhentikan, murid yang memegang kotak beracun diminta menjawab
soalan dan membaca perkataan dan ayat yang disediakan.
|
Media:
-
Audio
visual
Kaedah:
-
Permainan
-
Soal
jawab
Kemahiran
Berfikir:
-
Menjana
idea
EMK:
-
EK
1.1
Bertanggungjawab
terhadap keputusan
BBM:
-
Lagu
MP3 – Suasana Hari Raya-Anuar Zain
-
Radio
CD
-
Kotak
Beracun
-
Kad
perkataan
|
Langkah IV
(15 minit)
|
Roda
Impian
|
-
Murid
ditunjukkan dengan Roda Impian yang mengandungi perkataan serapan Bahasa Arab
dihadapan kelas.
-
Murid
dipaparkan dengan lembaran kerja melalui slaid Power Point dihadapan kelas.
-
Murid
diminta memutarkan Roda Impian secara rawak
-
Kemudian,
murid diminta menampal perkataan yang diperoleh daripada Roda Impian ke dalam
ruangan kosong pada ayat yang dipilih di paparan slaid Power Point.
-
Murid
diminta menulis ayat yang telah dilengkapkan dengan betul.
|
Media:
-
Visual
Kaedah:
-
Permainan
-
Latih
tubi Bertulis
BBM:
-
Slaid
powerpoint
-
Slaid
LCD
-
Roda
Impian
-
Lembaran
Kerja
-
Komputer
riba
EMK
-
Teknologi
maklumat dan komunikasi
|
Penutup
(5 minit)
|
Kognitif
Sosial
Kerja
Lanjutan
|
-
Murid
diminta membaca semula teks perayaan yang mengandungi perkataan pinjaman
Bahasa Arab melalui paparan slaid powerpoint dihadapan kelas.
-
Murid
akan dipilih secara rawak untuk menjawab soalan guru.
-
Murid
diberikan ganjaran dan penghargaan kerana rajin berusaha.
-
Murid
diberikan lembaran kerja sebagai latihan pengukuhan di rumah.
|
Pentaksiran :
-
Latih
tubi bacaan
BBM:
-
Slaid
Power Point
-
Lembaran
kerja
-
Komputer
riba
EMK
-
Teknologi
maklumat dan komunikasi
(*
Lembaran kerja diedarkan untuk tugasan lanjutan. Murid-murid diingatkan
supaya mendapatkan tanda tangan ibubapa setelah selesai membuat tugasan)
|
Refleksi Kendiri:
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Ulasan Pensyarah
Pembimbing:
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Subscribe to:
Posts (Atom)